Grafik - Tasarım Bilgisi

Grafik çalışmanıza başlamadan önce Müşteri Temsilcinizle görüşün. Ürününüzün ebatlarına ve malzemesine göre yüksek kalitede etiket alabilmeniz için gerekli tüm detaylar hakkında size yardımcı olacaklardır.

KULLANILAN PROGRAMLAR

Tercih ettiğimiz dosya formatı vektörel alanlar için Adobe Illustrator pixel tabanlı görseller için ise Adobe Photoshop programlarıdır. Etiketlerinizin kalitesini artırmak adına grafiklerinizi vektörel tabanlı bir programda tamamlayınız. Diğer dosya formatlarınız için uyumluluk problemlerini engelemek adına Müşteri Temsilcinize danışınız. Resimlerinizi PSD olarak kullanın. Dosyalarınız CMYK formatında, en az 300dpi ve tam etiket boyutundan 15mm fazla yani kesim payı bırakılacak şekilde hazırlanmalıdır. Dosya eğer Adobe Illustrator dışında başka bir programda hazırlandıysa gönderilen dosya yukarıdaki özelliklerin yanısıra PDF formatında ve sıkıştırılmadan-şifrelenmeden gönderilmelidir.

GÖRSEL HAZIRLIK

Renk Modu: Dökümanlarınız her zaman CMYK modunda olmaldır. Kesinlikle RGB modunu kullanmayın!.. Bize göndermeden önce tüm metinlerinizin okunabilirliğinden emin olun. Grafiğinizi etiketinizin bitmiş ebadından kesim payı bırakarak (4 taraftan) 15mm büyük çalışınız LOWRES JPEG, WEBJPEG, PNG ve GIF formatındaki resimler kaliteli etiket üretimi yapmak için kullanılamaz. TIFF, PSD, EPS ve JPEG dosyaları CMYK formatına uygun minimum 300 dpi ve yazısız sadece arka plan olarak kullanılmak üzere gönderilmelidir. Extra renk tercihiniz veya kurumsal renkleriniz varsa Pantone Kodlarını çalışmalarınız üzerinde belirtiniz. Grafiklerinizi göndermeden önce overprint kontrolünüzü mutlaka yapınız. Görseliniz baskıya gönderilmeden önce grafikerlerimiz tarafından incelenerek SON ONAY için size gönderilir.

METİN ÖZELLİKLERİ

Metinlerinizde serifli (tırnaklı) karakter kullanacaksanız en az 4,5 punto olacak şekilde hazırlamaya özen gösterin. Grafiğinizi bize gönderirken dökümanınızı convert işleminden geçirmeli veya fontlarınızı da eklemelisiniz.

ÇİZGİ ÖZELLİKLERİ

Vektörel çizgileriniz en az 0,35 pt kalınlığında olmalıdır. Negatif (dişi zemin) alanlarda çizgi kalınlığı en az 0,5 pt olmalıdır.

TRAPPING

En az 0,5 pt trapping (şişme) uygulaması yapınız.

BARKOD ÖZELLİKLERİ

Barkodunuz ürününüzün büyük marketlerde satılabilmesi için var olması gereken en önemli detaylardan biridir. Barkodunuz beyaz bir alanın içine kenarlarından bir miktar boşluk bırakılarak yerleştirilmiş olmalıdır. Beyaz alanın genişliği en az 11mmx24mm, barkodunuzun ebadı ise en az 9mmx22mm olmalıdır. Bu ebatlardan daha küçük barkodların okunma garantisi yoktur.

RENK ÖZELLİKLERİ

Process renkler lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcı çıktısı ile uyum göstermez. Bu yüzden daha önce basılmış bir etiketiniz var ise bunu örnek etiket olarak bize göndermelisiniz. Eğer daha önce basılmış bir etiketiniz yoksa veya ilk defa çalışılmış bir iş ise biz size baskıya %80-90 yaklaşan renleri görmeniz için dijital kromolin gönderiyoruz. Grafikleriniz yüklemek için aşağıdaki linke tıklayınız.